Lasāmgabali

Par to, kas būtisks šobrīd. Un par tēmām, kas nekad neiziet no galvas, sirds un modes.

Žurnālā
icon-pin-

Nesaprotu vardarbību

— Inga Gorbunova

Ja godīgi, gribētos gan rakstīt, gan arī domāt pilnīgi kaut ko citu. Ko vieglu, dzirkstošu un iedvesmojošu. Jo, kā jau katru pavasari, tūlīt viss plauks, ziedēs un smaržos. Varēsim likt malā siltās drēbes, zābakus nomainīsim pret kurpītēm vai kedām. Un tas viss ir tik forši, ka dubļainā laika atkritumus un citus nesmukumus, kurus zaļošana vēl nav piesegusi, varēsim izlikties nemanām.

Žurnālā

Jogošana pa vadiem

— Elīna Vanaga

Tu un tava jogas skolotāja internetā. Varbūt tieši tas tev patlaban ir vajadzīgs, lai izrādītu mīlestību pret sevi?. Mani sauc Elīna, un es esmu tā pati sieviete, kas nesen dalījās savā pieredzē par modes biznesa aizkulisēm. Nu jau kādu laiku baudu pilnīgi citādu dzīvesstilu, kas ir saistīts ar sevis izzināšanu un atklāšanu no jauna, izmantojot fiziskas aktivitātes. Ar to arī vēlos padalīties ar jums. Kas zina, varbūt kādai tas ir tieši laikā un aktuāli.

Žurnālā

Brīvprātīgais darbs Banānijā

— Laura Lauziniece

Lidmašīna nolaidās Lusakas lidostā apmēram divos naktī. Cerība, ka mani ar platu smaidu un plakātu sagaidīs brīvprātīgo darba organizators Pols noplaka brīdī, kad piefiksēju, ka visi pasažieri ir izklīduši un es jau četrdesmit minūtes stāvu lidostas vestibilā, kas vairāk atgādina lauku poliklīniku deviņdesmito gadu nokrāsās. Pols uz maniem telefona zvaniem neatbildēja.

Žurnālā

Par apaļo bezkauna pavasari

— Ieva Cipruse

Klāt pavasaris. Iespējams, tu mani atšķir nupat vēl svaigā martā, un zem džempera tikmēr metas zosāda. Maziem kūkumiem un mazām spalvām stāvus gaisā. Tad lidinās jau pirmās mušas, pret zodu atsizdamās.

Imperfekt iesaka

Žurnālā

Kā izlasīt visu, ko gribas

— Inga Grencberga

Pavisam nesen I’mperfekt portālā izlasīju Jolantas rakstu par tsundoku. Japānā esot tāds apzīmējums grāmatu pirkšanas trakumam – tsundoku, kas apzīmē tādu kā nejauši izveidotu kolekciju, kas sastāv no grāmatām, kuras gribētos izlasīt. Gribu pastāstīt par savu pieredzi, kā izlasīt visas tās grāmatas, kuras plauktā gaida savu kārtu. Nevaru noliegt, ka arī man ir pietiekami daudz tādu grāmatu, kuras gribētos izlasīt, bet arī jaunās nepārstāj un nepārstāj pievienoties manai tsundoku kolekcijai.

Žurnālā

Vai tuvojas post kopā dzīvošanas laikmets?

— Linda Curika

Pieņemts uzskatīt, dzīvošana vienai nozīmē tikai pauzi starp attiecībām. Apmēram divdesmit gadu vecumā sieviete būs attiecībās, ap trīsdesmit noteikti jau dzīvos kopā ar kādu un plānos bērnus. Ja tas izdodas, vecāki un radinieki liek tevi mierā, bet draudzenes, kurām nav attiecību, uzskata tevi par attiecību guru. Kāds (vīrietis!) tevi ir izvēlējies un grib ar tevi dalīt dzīvi. Bet vai būšana attiecībās tiek vērtēta augstāk par emocionālo un finansiālo labklājību? Kad sieviešu žurnālos tiek intervētas sievietes, kuras savā dzīvē kaut ko sasniegušas, netiek piemirsts jautājums arī par to, vai viņas vēlas un meklē attiecības. Bet kā būtu, ja pastāvētu iespēja nemeklēt kopdzīvi? Varbūt aplami pieņemam, ka visas sievietes, kuras dzīvo vienas, meklē attiecības un kādu, ar kuru dzīvot kopā.

Žurnālā

Man ir pa draudzenei katram dzīves gadījumam

— Aija Strazdiņa

Nopietni! Un, nē, tas nav tā, kā jūs tagad padomājāt – nošņurkušās, ar līkām kājām, kuras ņemt līdzi uz zaļumballi, lai nenosmeļ testosteronu; svarcēlājas rokkoncertiem, lai rūdītāko fanu rindās izsistu septiņus soļus svaiga gaisa; atturībnieces tālākiem izbraukumiem ar alkoholisku iznākumu, lai mājās pārrastos, pa ceļam saldi izgulējusies, nevis aizmigusi, turklāt vēl plastmasas maisiņā.

Žurnālā

Vīrieši ir cūkas. #EsArī

— Leonards Skudra

Me Too kampaņa un ziņas, ka kārtējais ietekmīgais vīrs zaudējis darbu un gadiem veidoto karjeru seksa skandāla dēļ, likušas daudziem vīriešiem pārskatīt savu izturēšanos un attieksmi pret sievietēm. Kā atšķirt nevainīgu flirtu no seksuālas uzmākšanās? Un vai tiešām tās ir beigas dienesta romāniem?

“Klausies, es stāvu virtuvē, vāru kafiju, un fonā skan Ainars Mielavs, kurš dzied: tu esi mans sākums un mans gals. Un es aizdomājos, vai es maz esmu saticis cilvēku, kuram varētu teikt, ka viņš ir mans sākums un mans gals? Tu esi satikusi?”

— Laura Lauziniece

Žurnālā

Kāpēc nevar izmest to veco kruzuļkleitu?

— Jolanta Sēnele

Ģenerāltīrīšana nav praktiska, bet gan smalki psiholoģiska padarīšana. Arī tad, ja jātīra citu krājumi.

Žurnālā

Klusums

— Māris Teikmanis

Arvien biežāk sevi pieķeru pie domas, ka negribu dzirdēt runājam ne citus (tas uz vecumu droši vien daudziem), ne arī sevi.

Žurnālā

Santehnika un karantīna: mans sākums un mans gals

— Laura Lauziniece

“Es varētu atbraukt un pagatavot tev kartupeļu pankūkas ar sēņu mērci. Kā latvieši saka, paļčiki abļižeš,” viņš man izteikti pozitīvā manierē raksta mesindžerī karantīnas piektajā vakarā. Vispār šis ir kaut kāds bijušo attiecību sasaukšanās laiks, jo ne gaidīti, ne aicināti zilajos ekrānos uzrodas arī tie, kuri iepriekš skandināja, ka nekādām nopietnām attiecībām nav gatavi. Bet tagad, sajutuši pakausī elsojam pasaules galu, piedāvā kopā klapēt karbonādes, spēlēt galda spēles vai kratīt sirdis videozvanos. Lieliski! Vismaz kādam es atrodos Līdz nāve jūs šķirs listē. Ja nevar demonstratīvi aizcirst durvis, tad mūsdienās var demonstratīvi aizcirst datoru. Nu, negribu es tavas pankūkas un sēņu mērci, jidritvai kociņ!

Žurnālā

Neprecējusies. Nav bērnu

— Ksenija Andrijanova

Precējies. Ir bērni – grūti atrast cilvēku, kurš nav dzirdējis par šo ASV komēdijseriālu. Es to skatījos pavisam maza bērna vecumā, taču labi atceros, cik ļoti man šis seriāls nepatika. Šķiet, es jau toreiz zināju, ka ģimenes veidošana ļoti, ļoti ilgi neietilps manos plānos.

Žurnālā

Palaist lielajā dzīvē

— Linda Krūmiņa

Stāvu pie virtuves galda. Griežu sīpolus. Kož. Acīs asaras. Bet griežu tālāk. Pusdienas taču jātaisa. Stulbie sīpoli! Kož arvien vairāk. Acis slapjas. Un nupat jau arī nodevīgais kamols sariešas kaklā. Diena pirms dienas, kad mans dēls kāps lidmašīnā, lai dotos uz Dāniju. Studēt. “Artūr, samīļo mammu! Viņai tagad tā būs kādu laiku,” klusi smaidot, saka mans dzīvesbiedrs. Dēls paskatās uz mani ar TO skatienu, kur neliela rezignācija no sērijas “Nu, ko tu tā” jaucas ar mīļu “Viss taču ir labi”. Patiesībā viss ir lieliski. Mans foršais, lielais dēls dodas savā lielajā dzīvē. Bet, vai, cik tas ir grūti! Ar prātu saproti, ka tā jābūt, bet ar sirdi... Stulbie sīpoli!

Žurnālā

Es, tu un panika

— Elīna Vanaga

Pirms gadiem padsmit, kad dzirdēju kādu runājam par psihoterapeita apmeklēšanu, nodomāju – tā laikam tagad tāda modes lieta, visi skrien uz terapiju. Nepagāja ne daži gadi, kad arī pati uzsāku psihoterapijas kursu pie psihoterapeites, kuru pēc astoņu gadu emocionāliem kritumiem un kāpumiem esmu noslēgusi. Ieguvusi zināšanas par sevi, izanalizējusi visu savu bērnību, vecākus, vecvecākus, visus pārējos radus un draugus, pēc tam arī apprecēto vīru un piedzimušos bērnus, gribu padalīties tajā, par ko, manuprāt, cilvēki joprojām runā nelabprāt. Par negaidītajām emocijām – panikas lēkmēm un ķermeniskajām reakcijām to laikā.

Žurnālā

Mīksta. Un zināt, ko? Iepūtiet man!


— Ieva Cipruse

Reiz sensenos laikos kādā Ziemassvētku vakarā nonācu radu pulkā, kurā gada dāvanu un dzejoļu rituālam bija izdomāta alternatīva. Dāvanas visiem bija jāgādā kā parasti, pat vairākas. Taču tās visas tika pakļautas, pēc manām domām, šausminošam Lasvegasas azartspēļu virpulim.

Žurnālā

Arī strādājošas mammas cep mafinus

— Madara Fridrihsone

Nezinu, vai pērn pamanījāt vairākos interneta medijos pārpublicēto no krievu valodas tulkoto bloga ierakstu ar moralizējošo virsrakstu “Sieviešu paaudze ar izkropļotām vērtībām”? Visticamāk, es pati to neievērotu, ja vien ar saiti uz to nebūtu dalījušies tik daudzi. Tātad kaut kas tajā visā apcerējumā par sievietēm, kurām karjera rūp vairāk par visu pārējo, spēja uzrunāt. Es to gribētu saukt par dziļi iesakņojušos mītu. 

Žurnālā

Pat Afrodītei nebija 90–60–90

— Dana Stuce & Irbe Šmite

Mēs, Dana un Irbe, iepazināmies modeļu skolā. Tolaik, padsmit gados, abas bijām ļoti līdzīga auguma – garas, kalsnas, ar potenciālu kļūt par profesionālām mēles defilētājām. Tomēr liktenis bija lēmis citādi, un 12 gadu ilgo modeles karjeru izdzīvoja tikai viena no mums. Vēlākos gados satiekoties un atklājot kopīgu kaismi pret apakšveļas radīšanu, nolēmām, ka mūsu darinājumi būs brīvi valkājami un pielāgojami, bet vizuālajos materiālos prezentēsim dažādas ķermeņa formas. (...) Izrādījās, ka arī liberālajā 21. gadsimta Latvijā vīrietis joprojām var būt par tievu un garmatainu, bet dāma – resna un kārna vienlaikus.

Žurnālā

Neidealizēju savu ģimeni

— Laura Lauziniece

Parādiet man cilvēku, kurš nezina, kas ir Baiba Sipeniece-Gavare? Harismātiska, patiesa sieviete ar spēcīgu viedokli, balsi un iedvesmojošu enerģiju. Bet mēs nerunāsim par to, kā viņa par tādu kļuva, jo, kā pati smejoties saka, “man nav jēgas melot, par mani visu tāpat var atrast guglē”. Tāpēc šoreiz saruna par internetu, dzīves ritmu, tehnoloģijām, jūtūberiem, ietekmeļiem, aifoniem, pusaudžiem un dzīvi vispār. 

Žurnālā

Manas attiecības ar dejošanu: it's complicated

— Oskars Kupcāns

Es esmu vīrietis, un man nepatīk dejot. Tomēr reizēm es mēdzu to darīt, jo šķiet, ka tā ir jādara. Agrāk dejošana notika mājas ballītēs, pēc tam nāca Vecrīga un dejošana klubos, bet tagad pienākusi kārta dejošanai saviesīgos pasākumos – kāzās un apaļās jubilejās.

Žurnālā

Par dievišķo seksu: nedaudz ar smaidu

— Ilmārs Latkovskis

“Tas bija dievišķīgi!” Cik pamatoti un piedienīgi būtu tā teikt par seksu? Rietumu kultūrās ir stipri izteikta tieksme seksu un miesīgo pretnostatīt dievišķajam, garīgajam. Bet šis būs stāsts par to, ka intīmajās attiecībās starp sievieti un vīrieti cilvēki iesaistās ne tikai ar ķermeņiem, bet ar visu savu patieso jeb integrēto būtību, ar prātu, emocijām un garu.

“Mums ir tīnis, kurš ne bez sāpēm šķiļas ārā no olas [..], ir divdesmitgadnieks, kurš ir savā jaunības pideralā un meklē ceļu [..] tad ir viens, kurš reizēm ir histērisks, un otrs, kurš ar savu mieru visus noliek pie vietas. Jā, tāda ir mana ģimene.”

— Baiba Sipeniece - Gavare žurnālā I'mperfekt Pavasaris

Žurnālā

Baidīties ar baudu

— Bārbala Simsone

“Šausmu literatūra? To jau lasa tikai tādi, kuriem ir psihiskas novirzes.” “Dzīvē šausmu pietiek, kamdēļ par tām vēl grāmatās jālasa?”

Jā, patiesi, šausmu literatūra (angļu val. — horror fiction, krievu val. — литература ужасов) ir žanrs, kura nosaukums tiklab latviešu, kā angļu un krievu valodā šķietami izdara tam lāča pakalpojumu — neviens taču netiecas asociēt apzīmējumu “šausmas” ar kaut ko patīkamai laika pavadīšanai paredzētu. Taču, no otras puses, nosaukums “šausmu literatūra” precīzi raksturo žanru, kurā tapušos stāstus un romānus gadu desmitiem ilgi aizrautīgi lasa dažādu paaudžu grāmattārpi. Vai paradokss?

Žurnālā

Pelnrušķītes stikla griesti jeb Dāmu romāna ērkšķainais ceļš

— Bārbala Simsone

Statistikas dati ir nepielūdzami — grāmatu pircējas un lasītājas vairākumā gadījumu (tieši cik lielā vairākumā — šie skaitļi dažādās aptaujās atšķiras) ir sievietes. Tā kā bieži vien sievietes iegādājas grāmatas arī bērniem, vīriem un draugiem, šāds iznākums ir tikai loģisks. Un vēl vairāk — tieši tāpat kā bērnībā daudzas no mums mīlēja “aizņemties” brāļu rotaļu automašīnītes, bet tikai retais brālis čiepa mūsu lelles, arī sievietes nereti dod priekšroku literatūrai, ko mēdz apzīmēt kā “vīriešu grāmatas”, bet nav daudz tādu vīriešu, kuri izvēlētos pretējam dzimumam paredzētu lasāmvielu.

Žurnālā

Par ūdens (ne)dzeršanu

— Ksenija Andrijanova

“Dienā jāizdzer divi litri tīra ūdens” – šādu frāzi kā lūgšanu skandina plašsaziņas līdzekļi, ārsti, fitnesa treneri un līdzcilvēki. Divi litri, divi litri, liec pudeli uz galda un dzer, dzer, dzer! Eksperti piedāvā dažādus veidus, kā skaitīt izdzertā ūdens daudzumu, un 21. gadsimtā, protams, palīgā nāk ūdens dzeršanas aplikācijas, kas ne tikai uzskaita izdzerto, bet arī regulāri atgādina, ka pienācis laiks padzerties.