Gada krāsa: korallis

— Agate Anna Grebže

Gada krāsa: korallis

— Agate Anna Grebže

Raksts

Publicēts: 07 februāris, 2019

Dalies

Ik gadu eksperti ar krāsu institūtu Pantone priekšgalā vienu no toņiem izsludina par “gada krāsu”. Šogad tā ir rozīgi oranžs korallis, kas tiek dēvēts par “dzīvo, dzīvīgo  koralli”. Šī krāsa simbolizē vajadzību pēc optimisma un prieka.

Dzīvīgajai koraļkrāsai (no angļu valodas “living coral”) precizitātei dota arī konkrēta ciparu kombinācija PANTONE 16-1546 Living Coral. “Tonis ir uzmanību piesaistošs un mierpilns vienlaikus. Šī krāsa sniedz mums siltumu, nodrošina komfortu un peldētspēju nepārtraukti mainīgajā ikdienas un dzīves ritmā. Dzīvais korallis simbolizē vajadzību pēc optimisma un prieka,” krāsu raksturo Pantone pārstāvji.

Foto - Annie Schlechter, Pinterest

Krāsas izvēlei ir arī psiholoģiskais pamatojums – reaģējot uz digitālo tehnoloģiju un sociālo plašsaziņas līdzekļu uzbrukumu, kas ieņem arvien lielāku lomu ikdienas dzīvē, bijis nepieciešams izvēlēties toni, kas radītu saikni ar kaut ko īstu. Tā nu tiek apgalvots, ka šis tonis  veicina komunikāciju un ar savu vilinošo raksturu mudina un iedrošina rīkoties sirsnīgāk un pašaizliedzīgāk.

Dzīvīgā koraļkrāsa Living Coral gan kalpo par simbolu optimismam un priekam, gan iemieso vēlmi un nepieciešamību pēc rotaļīguma. Mūsdienu dzīvei ir raksturīga saplūšana, tāpēc koraļļa krāsai ir arī audzinoša nozīme – tā parādās mūsu dabiskajā apkārtnē ziedos un augos, jūras dzīlēs (labi, ne gluži Baltijas jūrā), kur šī mirdzošā krāsa apbur acis un prātu, bet vienlaikus tā arī ataino dzīvesprieku sociālajos medijos.

Izvēloties gada krāsu, tiek ņemti vērā nopietni apsvērumi un tendenču analīze. Atlases toņi katru gadu tiek meklēti, apvienojot visu pasauli ietekmējošas krāsas – dažādas izklaides nozares, filmas, ceļojošas mākslas darbu kolekcijas un paši mākslinieki, mode, visas iespējamās dizaina jomas, populārus ceļojuma galamērķus, galu galā arī dzīvesveidu un sociālekonomiskus apstākļus. Tāpat ietekmi var radīt jaunās tehnoloģijas, materiāli, faktūras un dažādas mediju platformas, kas piesaista pasaules uzmanību.

Foto no Marc Jacobs Spring/Summer 2019 kolekcijas, Pinterest

Lai arī Latvijā šī krāsa vēl nav pārāk populāra, citur pasaulē interjera dizaineri par to sajūsmā sit plaukstas, jo dzīvīgais koraļļu tonis ienes telpā īpašu siltumu un dzīvību. Piemēram, interjera dizainere no Teksasas Mārgareta Naeve atklāj: ”Esmu liela dzīvā koraļļa fane, jo tas izskatās labi, savienojumā ar koka toņiem un tekstūrām. Labprāt kombinēju to ar baltiem un neitrāliem toņiem, eikalipta zaļajiem, misiņa vai balta marmora materiāliem, kas aktuāli ir jau gadiem. Un tomēr korallis būs telpas galvenais akcents, jo krāsa ir tik koncentrēta. Labprāt apklātu dīvānu ar koraļļa krāsas samtu un pie tā novietotu pavisam neitrālu paklāju un aksesuārus.” Tātad kopumā nevajag jau uzreiz pārkrāsot visas sienas un nopirkt milzīgu tahtu oranži rozā krāsā – priekam un optimistam pietiks arī ar kādu aksesuāru: spilvenu, paplāti, pledu, puķpodu un jebko citu, kas patīk un sagādā prieku. Iedvesmai vairāk vari pameklēt mūsu interneta veikalā www.imperfekt.com.

Kas ir Pantone?

Pantone krāsu institūts (The Pantone Color Institute) izceļ nozīmīgākās sezonas krāsas, prognozē globālās krāsu tendences un konsultē uzņēmumus par produkta vai zīmola vizuālās identitātes krāsu. Izmantojot sezonālo tendenču prognozes, krāsu psiholoģiju un krāsu konsultācijas, ar Pantone krāsu institūtu sadarbojas globāli zīmoli, lai savā dizaina stratēģijā piesaistītu šo krāsu spēku, psiholoģiju un emocijas.

Foto - @pantone, Instagram

Pantone 's Color of the Year” jau 20 gadus ietekmējusi produktu izstrādi un iegādi dažādās nozarēs kā mode, mājokļa un rūpnieciskais dizains, dažādu produktu ražošanu, iepakošanu, tāpat to izmanto grafiskā dizaina nozares.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 07 februāris, 2019

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu