Draudzīgāka mājošana

— Agate Anna Grebže

Draudzīgāka mājošana

— Agate Anna Grebže

Raksts

Publicēts: 31 marts, 2020

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Bildes: Sylvie Tittel, Laura MitullaUnsplash

Arvien vairāk tiek runāts, cik lielā strupceļā braucam, aizkrāmējot visu ar civilizācijas labumu kalniem. Ir svarīgi rimties šajā virpulī un sākt dzīvot dabai draudzīgāk. Tas nav tikai trends, un nav arī vienā dienā jākļūst par “eko šmeko zeroveisteri”. Ir daudz sīkumu, kas ne tikai pasaudzēs dabu, mūs it nemaz neapgrūtinot, bet arī atvieglos ikdienu. Dažādi mājošanas nieki, par kuriem varbūt vienkārši neaizdomājamies. Ar kaut ko ir jāsāk, un, kad būs tā foršā sajūta, ka dari labi, gribēsies turpināt.

Šeit pats mazumiņš, ar ko sākt, sperot mazus, tomēr nozīmīgus soļus pretim zaļākai mājošanai.

 

Virtuve bez liekiem maisiņiem un trauciņiem 

Kad tu pievērsies bezatkritumu dzīvesveidam, tad tas tiešām kļūst par dzīvesveidu, un savā veidā tas kļūst arī par minimālismu, jo vairs nav vēlmes redzēt savās mājās ko lieku. Sākot jau ar plauktu virtuvē, kur mums vienmēr glabājas vismaz piecu veidu makaroni, rīsi un griķi, pustukšas paciņas un vēl visādi nieki. Labāk pamēģini to visu sabērt burciņās, kurās bijusi, piemēram, tomātu mērce. Tā izskatīsies arī daudz estētiskāk. Tāpat, lai neradītu liekus atkritumus, ejot uz veikalu, ņem līdzi savu trauku un iesver sev vēlamo preci tajā, lai nenestu uz māju lieku atkritumu kaudzi. Noteikti neliec katru dārzeni vai augli savā plastikāta maisiņā, sliktākajā gadījumā saliec visus vienā vai vienkārši ieliec groziņā — mājās tāpat mazgāsi. Rīgā arvien populārāki kļūst beziepakojuma veikali, piemēram, Burka, Turza, Zeroveikals, savukārt Āgenskalna tirgū izveidots brīvā iepakojuma skapis, kurā aicina atstāt vai paņemt maisiņus otrreizējai lietošanai.

Visās mājās ir slavenais maisiņu maisiņš, kurā tiek glabāti maisi ar domu “šis noderēs”, bet pamēģini to kaudzi aizstāt ar auduma maisiņu un ņem to vienmēr līdzi. Vislabāk, ja tādi ir vairāki un katrs nolikts savā vietā, lai vienmēr būtu pa rokai: somiņā, mašīnā un citur. Mazie audumu maisiņi, kuros svērt augļus un dārzeņus. — tos var nopirkt gan veikalā, gan pasūtīt internetā, bet, ja mēs esam īsti zeroveisteri, šos auduma maisiņus var izgatavot no veciem aizkariem vai apģērbu gabaliem. Iegādājies vai pagatavo pati (Google pateiks, kā) bišu vaska lupatiņas, ko izmantot pārtikas plēves vietā, — dabīga, ērta un skaista alternatīva ēdiena uzglabāšanai.

Ūdens pudele — katru dienu vismaz viena plastmasas pudele tiek nopirkta, izdzerta un izmesta atkritumos. Tagad daudzviet ne tikai Rīgā, bet arī ārpus tās ir iespēja uzpildīt savu ūdens pudeli.

Kafijas krūzīte. Mēs esam steidzīgi cilvēki, kuri vienmēr ceļā. Īpaši dzestros rudens rītos silts dzēriens rokā ir īsts glābējs. Iegādājies savu kafijas krūzi, ko vari paņemt visur līdzi un lietot vairākkārt. Daudzviet, pērkot kafiju savā krūzē, tu saņemsi atlaidi.

Metāla salmiņi — tā vien šķiet, ka tas ir tikai viens salmiņš, bet tieši tāpat domā vēl miljons cilvēku. Nedaudz muļķīgi ir arī tas, ka lielāko daļu dzērienu mēs varam dzert bez salmiņiem, bet mums nez kāpēc tos tik ļoti vajag.

Vannasistabā

Šampūnziepes, jā, ziepes, bet tomēr šampūns, kas atrodas mazā metāla trauciņā. Viens ziepju gabaliņš kalpo vismaz četrus mēnešus, un nepaliek nekādu tukšu trauciņu un šampūna pudeļu atkritumos.

Bambusa zobu suka — viss organisks un dabai draudzīgs, nav jābēdājas, ka zobu birste gadiem klejos pa pasauli un nesadalīsies.

Kokosriekstu eļļa — neticēsiet, cik daudz šis viens produkts var aizstāt! Lūpu balzams, kosmētikas noņēmējs, ķermeņa losjons, maska matiem, sabiedrotais arī virtuvē. Viena stikla burka aizstāj neskaitāmus trauciņus, pudelītes un tūbiņas, kas ne tikai vēl neskaitāmus gadus pēc izlietošanas pārstrādāsies, bet arī aizņem vietu mūsu plauktā.

Metāla skuveklis — tieši tāds kā vecajos labajos laikos, kur jāmaina tikai žiletes. Mēs taču zinām, cik īss mūžs ir vienai skuvekļa galviņai vai visam vienreizlietojamajam skuveklim, ko pēc lietošanas uzreiz izmetam.

Mikrošķiedru dvielītis kosmētikas noņemšanai — tas ir kaut kas ļoti maģisks un atvieglo ikdienu. Nav vairs lielie atkritumu kalni ar vates plāksnītēm, jo mēs zinām, ka vienā reizē, lai noņemtu kosmētiku vai nagu laku, ir vajadzīgas pat piecas vates plāksnītes. Mikrošķiedru dvielīti atliek saslapināt ar ūdeni un notīrīt seju, pēc tam to var izmazgāt ar ziepēm vai ielikt veļasmašīnā un lietot vēlreiz.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 31 marts, 2020

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Rudens 2019

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu