Kā atrast 25. stundu dienā

— Agate Anna Grebže

Kā atrast 25. stundu dienā

— Agate Anna Grebže

Raksts

Publicēts: 17 decembris, 2018

Kategorija: Par visu ko

Dalies

American Airlines reiz ietaupīja 40 tūkstošus dolāru, pirmajā klasē izņemot pa vienai olīvai no katra salātu trauciņa. Varbūt pēc līdzīga principa kaut kur var sagrabināt vēl vienu tik ļoti vajadzīgo papildus stundu dienā?

Cik bieži šķiet: ja dienā būtu par vienu stundu vairāk, tad pietiktu. Tad gan varētu pagūt visu – gan sevi atrast, gan uz sporta zāli aiziet, gan grāmatu sarakstīt. Un šajā ziņā decembris varētu būt visu mēnešu mēnesis, jo pietrūkst vismaz kādas piecas stundas, jau tā mūsdienīgajam dzīves skrējienam klāt nākot nodošanas termiņu kalniem darbos un skolās. Jo visi taču iespringst, ka gads jāsāk ar jaunu lapu, nevelkot līdz it nevienu nepabeigtu lietu un tad vēl tās visas saistības, kļūstot par Ziemassvētku vecīša slepeno palīgu. 

Manī doma par 25. stundu dienā sēž iekšā jau kādu laiku. Bet, kad kādā rītā ieraudzīju sporta zālē savu pasniedzēju, kura dara tik daudz un dikti, sapratu, ka tādai papildus stundai jābūt, citādi nevar paspēt. Uztverot to kā pēdējo pilienu, ņēmu un ieguglēju. Tieši tik vienkārši. Lūk, kas personīgi man no tā visa sanāca.

Gudrie bērnu padomi

Tātad pirms vairāk nekā 20 gadiem  American Airlines ietaupīja 40 tūkstošus dolāru, izņemot pa vienai olīvai no katra salātu trauciņa pirmajā klasē. Forbes apgalvo, ka tieši šāds pats princips darbojas arī dzīvē un attiecināms uz laika plānošanu. Piemēram, internetā ir tik daudz avotu, kas māca, kā taupīt laiku ar bērniem. Tiesa, man pašai nav bērnu, taču tie visi “ vienmēr nolieciet lietas pareizajās vietās”, “salieciet bērniem drēbes iepriekšējā vakarā” un pat “uzticiet bērnam to, ko viņš var pats paveikt pats, piemēram, saģērbties vai ielikt sev kellogus” man liekas nekam nederīgi – varbūt manas bērnības pieredze. Un domāju, mana mamma piekristu, ka tas drīzāk atņem no rīta tik svarīgo laiku, jo, teiksim, tās drēbes, kas vakarā saliktas, no rīta bērnam tāpat var nepatikt, būs kašķēšanās un laiks aizies dubultā.  Vēl pavisam nesen, šķirstot bērnības fotogrāfijas, jautāju mammai, kāpēc viņa man ļāva ģērbties “tā” (nezinu, kā lai citādi apraksta to šausmīgi smieklīgo (un šeit šis vārdu savienojums iet kopā) ainu), uz ko atbilde bija pavisam vienkārša un tālākos jautājumus apslāpējoša: “Tu tā gribēji, domā es varēju vienkārši ļaut vai neļaut?” No visiem interneta padomiem, kas sola palīdzēt mammām ietaupīt laiku ikdienā, šis šķita vienīgais praktiskais – maziem bērniem šņorējamu apavu vietā nopērciet tādus, kam ir klipši. Un, rau, tavā dienā būs 24 stundas un 3 minūtes.

Drīzāk aizgulēšos

Tam seko rakstu sērija par meditēšanu no rītiem. Lai sakārtotu sevi jaunai dienai un tamlīdzīgi. Taču vismaz man īsi pēc pamošanās ir gana bīstami lieku minūti gultā “nedomāt par neko” vai aizvērt acis, lai paceļotu savās domās, jo parasti tas beidzas ar aizgulēšanos, kas rada mīnus vienu stundu un attiecīgi skriešanu pa galvu pa kaklu, lai vispār kaut ko pagūtu. Pieļauju, ka agru rītu meditācijām varētu būt līdzīgs scenārijs. 

Savukārt Lauras Vanderkamas grāmatas “168 Hours: You Have More Time Than You Think” (168 stundas – tev ir vairāk laika kā pats domā) atsauksmes ir visnotaļ daudzsološas - manāms pat vārdu savienojums “motivējošākā grāmata, kas lasīta”. Podkāstā ar karjeras eksperti Lindsiju Pollaku  autore runā gan par tobrīd jauno grāmatu, gan ieskicē trīs galvenos paņēmienus, kā atrast laiku visām svarīgajām lietām. Pirmkārt, vajadzētu fokusēties uz to, kas mums padodas un patīk, ne to, ko “vajag darīt”. Otrkārt, jāizveido saraksts ar 100 (vai 1000) saviem sapņiem, kas ļaus saprast, kuras lietas tev tiešām ir svarīgas un atsijāt lieko. Izklausās jau skaisti, bet tas -  ilgtermiņā. Tad, kad darba nodošanas termiņš ir jau pēc nepilnas stundas vai kad vistumšākajā nakts stundā top sniegbaltītes, vāveres vai tev pašai absolūti nesaprotama tēla kostīms bērnam, kam skolas ludziņa dotajā brīdī ir dzīves gaidītākais notikums, būs grūti nodalīt visus šos “gribu” un “vajag”. Ja nu vienīgi patiešām esi gatava šajā pašā mirklī piecelties, demonstratīvi visu pamest un sekot savam “Eat. Pray. Love.” aicinājumam. Trešajā padomā gan redzu potenciālu, tiesa, tev jājūt patika pret visādiem sarakstiem un pedantiski sakārotiem plānotājiem. Līdzīgi kā kaloriju skaitīšana dažam labam var palīdzēt zaudēt svaru, pilnīgi visu dienas notikumu piefiksēšana var izkristalizēt, kur manāma kāda “tukšā” vai nelietderīgi izmantotā stunda. 

Atvēli laiku neplānot neko

  Beidzot atrodu savu favorītu.Darlingmagazine.org atrodams skaidrojums, kāpēc ir tik grūti pierast pie rutīnām, pat, ja tās nāk tikai par labu, piemēram, skriešana no rītiem, joga, kaut vai darāmo darbu saraksta sagatavošana. Proti, pats rutīnas koncepts neder, jo katra diena ir atšķirīga, mēs katru rītu mostamies ar atšķirīgu garastāvokli, citādākiem notikumiem gaidāmajā dienā. Striktās rīta rutīnas ignorē šo faktu un liek tev iesākt visas dienas pilnīgi vienādi. Piespiest sevi doties skriet, kad viss, ko vēlies, ir remdenas kafijas krūze, kas atdzisusi no pilnīgas nesteidzības, nebūt nav pašmīlestība,tas ir vēlviens darāmais darbs. Un tādēļ neizdodas un sastreso vēl vairāk. 

Tā vietā pamēģini anti-rutīnu. Piecelies no rīta stundu agrāk bez jebkāda plāna, kā šo laiku pavadīsi, un nosauc to par savu 25. stundu – laiku, kas nav atzīmēts nevienā plānotājā vai kalendārā. Atver acis un izdomā, ko šorīt vēlies – doties pastaigā, uzcept vēl dusošajai ģimenei pankūkas brokastīs, varbūt gribi uzrakstīt pirmo lappusi tai grāmatai, par kuru vienmēr sapņoji, bet, ja vēlies 40 minūtes vienkārši gulēt uz paklāja un pētīt laikapstākļus aiz loga – aiziet! Turklāt ar “gribu”, nevis “vajag” pieeju agrajā rīta stundā daudz biežāk patiešām dosies paskriet vai padarīt citus darbus. Ne vienmēr tā būs pilna stunda, dažreiz gribēsies atlikt modinātāju par piecām vai piecpadsmit minūtēm, bet tev būs šis papildus laiks, tikai un vienīgi tava 25. stunda. 

Foto - Shutterstock

Vairāk info vari pasmelties:

https://www.forbes.com/sites/samanthaettus/2012/11/13/find-a-25th-hour-in-your-day/#7a4304692b49

https://darlingmagazine.org/find-25th-hour-day/

https://www.cbsnews.com/news/how-to-find-the-25th-hour-in-the-day/

https://lauravanderkam.com/books/168-hours/

uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 17 decembris, 2018

Kategorija: Par visu ko

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu