Kad mēs pieaugam emocionāli?

— Jolanta Sēnele

Kad mēs pieaugam emocionāli?

— Jolanta Sēnele

Raksts

Publicēts: 08 aprīlis, 2019

Kategorija: Domas

Dalies

Ieskats “tautas filozofa” Alana de Botona The Book of Life apkopotajās pazīmēs, kas varētu liecināt par tādu kā mentālu briedumu, kas var nesakrist ar fizisko briedumu. Tātad – kad var teikt, ka tu esi emocionāli pieaugusi?

1. Tad, kad tu saproti, ka citu nekrietnās uzvedības iemesls ir bailes un satraukums, nevis, kā mēs tradicionāli pieņemam, viņu nejaucība vai idiotisms. Tu vairs tik ļoti nepieķeries savam paštaisnumam un beidz domāt par pasauli kā vietu, kas ir monstru un muļķu pārapdzīvota. Sākumā pasaule šķitīs mazāk balta un melna, bet pēc kāda laika arī krietni interesantāka.

2. Tad, kad tu atskārsti (cik zīmīgi!), ka arī pati dažreiz mēdz kaut ko izdarīt nepareizi. Ar lielu saņemšanos un drosmi tu tad sper (šad un tad) savus pirmos nedrošos soļus atvainošanās virzienā.

3. Tad, kad tu iemācies būt pašpārliecināta nevis tāpēc, ka esi tik lieliska, bet gan tāpēc, ka ikviens cits ir tikpat muļķīgs, izbiedēts vai pazudis kā tu. Tāda ir dzīve, un ar to arī tā ir jauka.

4. Tad, kad tu piedod saviem vecākiem, jo saproti, ka viņi tevi neielaida šajā pasaulē, lai nepārtraukti apsūdzētu un vainotu. Viņi paši ir nomocījušies, cīnoties ar saviem dēmoniem. Un tā dažos mirkļos tavas dusmas pārvēršas līdzcietībā un žēlumā.

5. Tad, kad tu vairs netici perfekcijai nevienā dzīves jomā. Nav tādu perfekto cilvēku, perfektā darba vai perfektās dzīves. Tā vietā tu arvien augstāk novērtē to, kas ir “gana labs”, runājot britu psihoanalītiķa Donalda Vinikota vārdiem. Tu saproti, ka daudzas lietas tavā dzīvē ir vienlaikus diezgan kaitinošas, tomēr daudzējādā ziņā arī gana labas.

6. Tad, ka tu iemācies lūkoties uz dzīvi mazliet pesimistiski. Tādējādi tu pārtopi mierīgākā, pacietīgākā un piedodošākā būtnē. Tu pazaudē daļu no sava ideālisma un kļūsti par mazāk saniknotu personu (mazāk nepacietīgu, mazāk nelokāmu, mazāk dusmīgu).

7. Tad, kad tu apgūsti kompromisu tikumu. Tu iemācies piekāpties dažās jomās un uztver to nevis kā vājuma, bet gan brieduma pazīmi. Tu varbūt paliec ar kādu kopā galvenokārt bērnu dēļ vai tāpēc, ka tev ir bail palikt vienai. Tu samierinies ar pāris neērtībām, jo zini, ka no domstarpībām un pretrunām brīva dzīve ir ilūzija.

8. Tad, kad tu diezgan pārsteidzošā kārtā saproti, ka ar tevi nav diez ko viegli sadzīvot. Tu atstāj malā pēdējās sentimentalitātes druskas attiecībā uz sevi un aizsāc jebkuras jaunas attiecības, otru laipni brīdinot par to, kad un kā tu varētu kļūt viņam par izaicinājumu.

9. Tad, kad tu iemācies piedot sev savas kļūdas un muļķības. Tu apjēdz, ka tāda sevis dauzīšana par pagātnes misēkļiem ir neauglīga paštīksme. Tu kļūsti pati sev labākā draudzene. Protams, tu esi idiote, bet vēl joprojām mīlama idiote, tieši tāpat kā mēs pārējie.

10. Tad, kad tu saproti, ka briedums nozīmē arī spēju samierināties ar savu ietiepīgi bērnišķīgo pusi. Tā vienmēr būs ar tevi, tāpēc tu pārstāj censties būt pieaugusi vienmēr un visur. Tu pieņem, ka mums visiem ir savi regresīvie dzīves brīži, un, kad tāds iekšējais divgadnieks izlien no stūra, tu viņu laipni sagaidi un sniedz pienācīgo uzmanību.

11. Tad, kad tu mitējies likt visas kārtis uz lielajiem plāniem, kas nodrošinātu tev mūžīgu laimi (nu, vismaz pāris gadu ilgu). Tā vietā tu priecājies par sīkumiem. Tu saproti, ka apmierinājums ar dzīvi ir skaitāms minūtēs. Tu esi sajūsmā, ja viena diena paiet bez īpašiem satraukumiem. Tu sāc interesēties par puķēm un vakara debesīm un izkop sevī gaumi uz maziem prieciņiem.

12. Tad, kad tu iemācies tikt galā ar satraukumu, nestāstot sev, ka viss būs kārtībā. Jo ir skaidrs, ka daudzās jomās nebūs. Tu attīsti sevī spējas saprast, ka pat tās lietas, kas nojūk, pamatā ir pārdzīvojamas. Tu apjēdz, ka vienmēr ir plāns B, ka pasaule ir plaša, ka vienmēr atradīsies kāda jauka dvēsele un ka pat visnepatīkamās lietas galu galā ir paciešamas.


Vairāk: https://www.theschooloflife.com/thebookoflife/when-do-you-know-you-are-emotionally-mature-26-suggestions/

Bilde: Shutterstock


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 08 aprīlis, 2019

Kategorija: Domas

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu