Laimīgās vistas

— Līga Nakts

Laimīgās vistas

— Līga Nakts

Raksts

Publicēts: 25 oktobris, 2023

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Atgriešanās laukos un mierīgāka, dabai tuvāka dzīve patlaban ir populāra izvēle. Ne tikai saimniekošana savā dārziņā kļuvusi īpaši iekārota un iecienīta aktivitāte, bet arī dažādu mājdzīvnieku audzēšana. Un tieši vistas pēdējā laikā pārtapušas par interneta zvaigznēm (vismaz manā for you page).

Tā vairs nav tikai putnu audzēšana gaļai un olām, bet kļuvusi par kustību, kurā vistas dzīvo savu labāko dzīvi skaistās kotedžas stila kūtiņās, dēj raibas, instagramīgas olas un priecē saimnieku ar savu klātbūtni gluži kā citi mājdzīvnieki. Arī es tiku ievilkta šajā avantūrā!

Jau kopš bērnības man patikuši visi dzīvnieki (izņemot tītarus un zosis), un arī tad mums bija vistas. Parastas lauku vistas, kas dēja parastas brūnas olas. Kad nonācu savā pirmajā īpašumā, sākumā aizrāvos tikai ar dārzu, bet ar katru gadu manī spēcīgāk parādījās vēlme pēc savām vistiņām. Gluži kā bērnībā. Sāku lasīt informāciju, iepazīties ar vistu šķirnēm (nezināju, ka to ir tik daudz) un plānot, kā pierunāt vīru uz šo avantūru. Ar pierunāšanu patiesībā gāja vieglāk, nekā domāju, un ātri vien atradām pirmās sešas vistiņas, katru no savas šķirnes. Nedēļas laikā dārzā uzcēlām pavisam nelielu vistu kūtiņu ar plašu aploku. Labprāt tagad rakstītu, ka tālāk visas vistiņas dzīvoja ilgi un laimīgi, bet tā tas nebija. Diemžēl vairāki putni neizturēja pārcelšanās stresu, saslima un atvadījās no mums daudz agrāk, nekā mēs bijām iztēlojušies. Šī ir sūra pieredze, kurai iet cauri daudzi, kad sāk veidot savu pirmo vistu saimi. Vēlreiz lasot visu par putnu turēšanu un dažādajām to slimībām, sapratu, ka visdrošāk vistas ir audzēt no cāļa vecuma pašiem. Kā arī ļoti uzmanīgi izraudzīties saimniecības (patiesībā vēlama tikai viena saimniecība), no kurām pieaugušus putnus vai cālīšus iegādāties. Bet stāsts nav pavisam skumjš, jo tās vistiņas, kas palika ar mums, izperēja jaunus cālīšus, un tie visi izauga laimīgi un veseli. Perēšanai saliku viņām dažādu šķirņu olas (jā, var nopirkt arī konkrētu šķirņu olas inkubācijai un pat saņemt tās ar Omniva), un tā tikām pie raiba vistu pulka. Izšķīlās arī gailīši, bet tie aizceļoja uz citām mājām sargāt citas vistu dāmas. Mums patlaban ir 12 vistas: Cream Legbar, divas bērzu bramas, balta zīda vistiņa, olive egger (tā nav gluži šķirne, bet divu īpašu šķirņu krustojums, kas dēj olīvzaļas olas), lavandas ameraucana, vācu biellefelder, divas dominant vistiņas, divas jauktu šķirņu vistiņas un zelta viandote, kura pašlaik audzina sešus cālēnus – trīs buff silkie jeb brūnus zīda, divus lavander silkie jeb pelēkus zīda un vienu maran šķirnes. Gaiļa mums patlaban nav, un ziniet, arī bez viņa var augt laimīgas un neatkarīgas dāmas, ja ir kaimiņi, kuru pacietību negribas pārbaudīt ar gaiļa serenādēm pulksten 4 no rīta.

Visu rakstu lasi I'mperfekt Rudens 2023.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 25 oktobris, 2023

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Rudens 2023

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu