Pēc Jaungada vienmēr nāk pavasaris

— Aira Ausma

Pēc Jaungada vienmēr nāk pavasaris

— Aira Ausma

Raksts

Publicēts: 29 marts, 2021

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Pavasaris ir neizbēgams. Tāpat kā Jaungads. Bet dažkārt gadumijas brīnumi kļūst par pavasara realitāti. Eh, tas nekas, ja pat uz pavisam īsu brīdi…

 Mana draudzene Indra ir uzņēmīga un gudra visā, kas attiecas uz biznesu. Es teiktu, arī knauzerīga, sīkumaina un ārkārtīgi pedantiska, ja vien šie jautājumi skar viņas personisko labklājību. Bet vai tad tas ir slikti? Nē. Piemēram, viņai nekad nebūs Dolce & Gabbana vai Emporio Armani garderobes priekšmetu par to pirmreizējo cenu. Nekad! Viņa vienmēr pamanīsies izdīkt atlaidi vai panākt to ar kaut kādiem viņai vien zināmiem un raksturīgiem paņēmieniem vai bezgalīgu kaulēšanos un īdēšanu. Nopietni. Skat, un rezultātā 20% nost. Es tā nespēju ņemties ap vienu beisbola cepuri, beigu beigās man taču tā cepure nemaz nav tik ļoti vajadzīga, un neesmu droša, ka arī mana draudzene bez tās nevar iztikt, bet var jau būt, ka viņas apziņā tas ir tāds Stambulas tirgus princips: ja nemēģināsi cenu nosist uz leju, tevi necienīs. Ja pareizi atceros, kašķis par nelielu dīvāna galdiņu, kuram dizainers “kaut ko ne tā bija uztaisījis” ilga gandrīz 10 gadu, bet beigās savus 300 latus (tas bija vēl iepriekšējā monetārajā sistēmā) viņa dabūja atpakaļ, un arī galdiņš palika savā vietā.

Indra smalki kalkulēs, kā par savu dzīvesvietu maksāt mazāk un kā, pašai esot turīgai, izdarīt tā, lai par dēla uzturēšanu, izglītošanu un ikdienas izdevumiem ir atbildīgs tikai viens cilvēks – viņas eksvīrs, turklāt jūtoties vainīgs par to – uzmanību! – ka viņam ir “daudz naudas”. Šajā gadījumā “daudz naudas” nozīmē vairāk nekā Indrai pašai. Vispār viņi izšķīrās tāpēc, ka Indra viņu piekrāpa, bet acīmredzot tam nav nekādas nozīmes. Nu, labi, manuprāt, šādi sakārtot dzīves praktisko pusi tomēr ir jāmāk.

Indra ir ārkārtīgi mērķtiecīga – nu, tik ļoti, ka neviens apkārtējais pat nenojauta, ka līdz 30+ gadu vecumam viņai nebija… nē, ne augstākās, bet pat ne vidusskolas izglītības, jo viņa vēsā mierā desmit gadu vadīja paliela uzņēmuma reģionālo filiāli. Tad, ap 35, Indra, izrādās, pa kluso pabeidza vakarskolu, triumfāli man par to paziņojot… pēc iestāšanās Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē. Un kāpēc ne? 

Indra ir skaista, gara auguma un būtu varējusi strādāt par modeli, turklāt diezgan daudz ieguldījusi dažu savu ārējo nianšu uzlabošanā. Tajā pašā laikā, kā vairākumam sieviešu Latvijā, ko pazīstu, arī viņai ir šaušalīgi kompleksi no sērijas “par celulītu, degunu, ne tādām acīm un visu pārējo”. “Kā tev liekas, vai es varu vilkt šortus? Manas kājas nav pārāk resnas?” – tas ir pavisam normāls jautājums no 36. izmēra valkātājas. Vai šis: “Man nav pārāk nošļukušas krūtis?” Kā tad! Vecs silikons…?

Biznesā un dzīves materiālajā daļā viņa ir kā lapsa, tīģeris un harpūna kopā, bet Indras jūtu izpausmes var iesaistīt bezgalgarās ziepju operas sērijās visus apkārtējos. Tāpēc periodos, kad man ir daudz darba vai steidzami projekti, es, atzīšos, mēdzu “neiziet uz kontaktiem” un neatbildēt uz tālruņa zvaniem, lai arī skaidrs, ka no manis kā draudzenes tā nav laba rīcība un atzīstama prakse. Taču es sevi attaisnoju tādējādi, ka nevaru palīdzēt tajā, ko nesaprotu. Jo visā, kas skar privāto dzīvi, Indra ieslēdz kaut kādu dīvainu alternatīvo mehānismu, un lietas aiziet vai nu vienkārši greizi, vai izvēršas pamatīgā katastrofā. Kā tas izpaužas? Pēc manas saprašanas, cilvēkiem nepieciešams vismaz kaut kas kopīgs, lai būtu interesanti un attiecības varētu saglabāties ilgtermiņā. Cilvēkam ar izteiktu biznesa domāšanu un līderības izpausmēm – un tāda ir Indra, nevis es – šāda pieeja varētu būt tikai loģiska. Galu galā biznesā viņa rēķina katru soli uz priekšu un Milānas veikalā – katru centu. Nu, es nezinu – ja es esmu juriste, veiksmīgi vadu biznesu, pelnu kaudzi naudas, varu atļauties aizceļot uz tālām zemēm mēnešiem ilgi – pēc manām domām, bet tikai pēc manām –, es sev blakus vēlētos redzēt līdzīgu vērtību, ideju un apgriezienu cilvēku. Kādu, kurš man nav jāuztur un ar kuru man ir par ko parunāt. Bet... šis nav Indras variants. 

Reiz kāda drauga 40 gadu jubilejā viņa iepazinās ar “nenormāli seksīgu plikpauri”, bija beigta uz līdzenas vietas, un viss. Jau pēc divām nedēļām viņš ievācās Indras trīsstāvu mājā pie Baltezera un saviem paziņām lepni klāstīja par “mūsu mājām”. Tā kā stāsts bija par lielo mīlu, vairākus mēnešus Indra cietās un tikai man žēlojās, ka jaunais supervīrietis, kā izrietēja no teiktā, faktiski dzīvo uz viņas rēķina un nemaksā ne centa, tikai dažreiz iepērkas pārtikas veikalā.(......)

  Kā tas bija, kas tur tālāk notika, lasi pavasara žurnālā.

Foto:Markus Vinkler uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 29 marts, 2021

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Pavasaris 2021

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu