Treniņi onlainā: plusi un mīnusi

— Monta Vaska

Treniņi onlainā: plusi un mīnusi

— Monta Vaska

Raksts

Publicēts: 03 janvāris, 2019

Kategorija: Par visu ko

Dalies

Līdz ar pasaules digitalizēšanos un cilvēku pārvietošanos pasaulē, arī fitnesa jomā ienāk “dzīve online” jeb treniņi, kuros tev nemaz nevajag atrasties sporta zālē, lai vingrotu (labā ziņa tiem, kas no 1. janvāra apņēmušies sākt jaunu dzīvi!). To labprāt izmanto ļoti aizņemtie, kā arī tie, kas grib turpināt darbu ar savu treneri, ja tiek mainīta dzīvesvieta vai vēlamais treneris nav sasniedzams. Tā kā pati esmu trenere, kurai ir arī online klienti, varu nedaudz sīkāk pastāstīt par to, kas tas īsti ir un kam tas varētu būt noderīgi.

Variants A

Online treniņi var nozīmēt gandrīz jebko, jo šis formāts dod iespējas trenēties visdažādākajos veidos un viss ir atkarīgs no trenera vīzijas un klienta vēlmēm. Bet, runājot lielos vilcienos, online treniņi ir iespēja piekļūt trenerim no jebkuras vietas pasaulē, praktiski jebkurā laikā.

Treniņi var notikt gan privāti, gan grupās. Biežāk šo opciju izmanto cilvēki individuālajam darbam ar treneriem, bet ir arī dažādi grupu treniņi. Grupas nodarbība notiek konkrētā laikā, kad gan treneris, gan “trenējamie” “satiekas” konkrētā platformā un reizē piedalās nodarbībā. Klienti uzreiz arī var uzdot trenerim jautājumus, ja tādi rodas. Parasti pēc nodarbības beigām tā ir pieejama “arhīvā” arī tiem dalībniekiem, kuri nevarēja pagūt uz nodarbību, bet tad nav iespēja tiešsaistē komunicēt ar treneri.

Variants B

Otra iespēja ir privātie treniņi vai koučings ar treneri, kas ir plašāka paskatīšanās uz darbošanos kopumā: ikdienas kustības, miegs, stress, ēšana utt. Vai klients vispār satiek treneri dzīvajā, atkarīgs no trenera darba uzbūves. Daļa treneru nestrādā ar klientiem online režīmā, ja tie nekad nav satikti dzīvē. 

Ja treneris ir zinošs un arī klients saprot, ko dara (un viņam nav divas kreisās kājas), tad online treniņi var būt tikpat kvalitatīvi kā privātie treniņi klātienē. Turklāt viena no, manuprāt, labākajām lietām online treniņos ir iespēja klientiem dot papildus informāciju, kuru ne vienmēr ir iespējams sniegt privāta treniņa laikā. Tāpat trenerim ir vairāk laika, lai novērtētu un piedāvātu dažādus risinājumus klientu sūdzībām, vēlmēm vai jautājumiem. Kopumā šis ir labs veids, kā trenēties sev pieejamā vietā un laikā, izmantojot trenera zināšanas un pielāgojot treniņus sev. 

Šādi treniņš izskatās no vingrotājas viedokļa: jebkur, jebkādā kompānijā, derēs gan dators, gan planšete, gan viedtālrunis...

Taču lielākais mīnuss šādiem treniņiem ir tas, ka trenera nav blakus un viņš nevar izlabot klienta tehniku, piemēram, izpildot pietupienu vai stiepšanās vingrojumu vai motivēt klientu tad, kad tiek veikti vingrojumi. Taču jāatceras, ka arī ne līdz galam pareizi izpildīts vingrojums būs labāks par nekā nedarīšanu. Tiesa, treneri, kas strādā uz kvantitāti, bieži vien vispār pat neapzina savu klientu, tikai nosūta standartizētu treniņu programmu, kas var nebūt piemērota konkrētajai personai.

Kam der un kam būs garām

Kam online treniņi derēs?

1.Cilvēkiem ar treniņu pieredzi un labu vingrojumu tehnisko izpildījumu. Īsāk sakot tiem, kas saprot, ko dara un pēc divām sekundēm neaizmirst, ko treneris teica.

2.Aizņemtiem cilvēkiem, kas grib tikties ar treneri, bet ir brīvs laikos, kad treneris ir aizņemts.

3.Tiem, kas bieži maina dzīvesvietas vai daudz ceļo.

4.Patstāvīgiem cilvēkiem, kam nav nepieciešams kāds, kurš “pierunā” uz treniņiem.

Kam online treniņi nederēs?

1.Cilvēkiem, kam nav treniņu pieredzes. Bez zināšanām par tehnisko vingrojumu izpildi, sportošana bez profesionāļa blakus var novest pie traumām.

2.Tiem, kam grūti sevi motivēt sportot. Tādos gadījumos noderīgāks ir norunātais laiks, kad jāsatiekas ar treneri sporta zālē.

3.Tiem, kas nespēj atslēgties no ikdienas darbiem un piedomāt pie veicamajiem vingrojumiem, jo treniņi prasa pilnīgu koncentrēšanos.

Kā tas notiek “dabā”?

Ir divi populārākie veidi, kā “fiziski” notiek online treniņi: ja klients un treneris laiku nevar saskaņot (un tas ir biežākais variants), tiek sūtīti trenera demonstrēti vingrojumi video ar  skaidrojumiem; pēc tam, kad klients novingrojis, viņš sūta savu video un treneris sniedz atgriezenisko saiti par redzēto. Otrs: ja treneris un klients var saskaņot laiku, viņš sēž pie datora, otrā pusē ir cilvēks ar kādu viedierīci, kurai ir videokamera. Viss notiek kā tradicionālā privātā treniņā: treneris rāda un vada treniņu un komentē, koriģē, ko klients dara, bet kopumā komunikācija ir abpusēja, jo arī klients var pajautāt jebko. 

Šādi tas izskatās no trenera puses... Sēžu pie datora un analizēju, vēroju kā kliente vingro.

Man pašai ļoti patīk satikt cilvēkus “dzīvajā”, lai izrunātu pieredzi ar treniņiem, veselības stāvokli, testētu šī brīža fiziskās spējas. Tad, vadoties pēc pieejamās informācijas, izveidoju konkrētu treniņu programmu. Ja satikties nav iespējams – apmaināmies ar e-pastiem, video vai sazvanāmies, lai maksimāli izrunātu visu, kas būs svarīgi treniņu procesam. Un tad sākas darbs!

Atkarībā no trenera un tā, cik cilvēks ir motivēts sasniegt rezultātu, treneris var prasīt arī atskaites - vismaz es no klienta parasti gaidu vienu vai divas atskaites nedēļā (atkarībā no treniņu programmas) – tie var būt video (no treniņiem, lai varam pārrunāt tehniku), tie var būt e-pasti vai jebkāda veida balss ziņas, kur klients pastāsta par ikdienas izaicinājumiem. 

Cik tas maksā?

Online treniņu cenas var svārstīties no pavisam nelielām summām, līdz pat vairākiem simtiem eiro, atkarībā no tā, ar kādu treneri, kādā pasaules malā tiek strādāts. Par treniņiem var būt cena par reizi vai mēneša “abonements”. Ir treneri, kas strādā pēc stundu likmes, ja klientam nav nepieciešama regulāra komunikācija. Skatoties no finansiālā aspekta, online treniņi parasti sanāk izdevīgāki, jo daļai cilvēku atkritīs izmaksas par sporta zāles abonementu (lai gan citiem, lai sasniegtu mērķus, tāpat būs jādodas uz sporta zāli), kā arī nebūs papildus izmaksas, lai nokļūtu pie trenera. Papildus tēriņi var rasties, ja ir nepieciešams kāds speciāls inventārs, lai veiktu vingrojumus mājās (piemēram, ja nodarbojies ar jogu vai cilā hanteles).

Kā jau varbūt noprati, online treniņu pasaulē ir iespējams viss! Ne visiem šī metode ir noderīga, bet daļai tā var atvieglot iespējas darboties un ir papildus motivācija savu mērķu sasniegšanā, lai kādi tie būtu.

Foto - Monta Vaska un Shutterstock
uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 03 janvāris, 2019

Kategorija: Par visu ko

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu