Vai tiešām tikai draugi?

— Ansis Kalējs

Vai tiešām tikai draugi?

— Ansis Kalējs

Raksts

Publicēts: 22 jūnijs, 2019

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Jautājumā par vīrieša un sievietes draudzību cilvēki dalās nometnēs: vieni ir pārliecināti, ka šāda draudzība ir iespējama arī bez jebkāda seksuāla zemteksta, savukārt citi domā, ka pievilcības likumi dara savu un agri vai vēlu robeža tiks pārkāpta.

Lielākā daļa manu draugu ir sievietes, bet jāteic, ka pirms šā secinājuma izdarīšanas man nācās aizdomāties, ko es vispār saprotu ar vārdu “draugs”. Ja ar to domāts cilvēks, kuram droši varu zvanīt pulksten divos naktī, lai izkratītu sirdi par dažādām nebūšanām, tad uz “īsta drauga” statusu varētu pretendēt viens vai divi cilvēki. Pārējos gadījumos jau ir grūtāk novilkt robežu starp draugu un vienkārši labu paziņu, ar ko ir kopīgas intereses. Skaidrs, ka no vairākiem simtiem manu Facebook “draugu” tikai neliela daļa patiešām kvalificējas drauga statusam, jo daudzus no šā virtuālā draugu loka esmu saticis labi ja pāris reizes mūžā un pat neapgrūtinu sevi ar viņu apsveikšanu dzimšanas dienā.

Ja nepieciešams definēt, kas ir mani draugi plašākā izpratnē, tad es teiktu, ka tie ir cilvēki, ar ko regulāri uzturu kontaktus gan klātienē, gan ar saziņas līdzekļu palīdzību; mēs kopā pavadām brīvo laiku un apmeklējam dažādus pasākumus. Kā jau teicu, manā gadījumā vairākums draugu ir sievietes, un esmu ievērojis, ka šo faktu daudzi uztver ar neslēptām aizdomām. Viņiem šķiet, ka es noteikti esmu gejs vai, labākajā gadījumā, brunču mednieks, kurš mēģina ap sevi izveidot vienmēr pieejamu daiļavu harēmu. To, ka iespējama īsta draudzība starp vīrieti un sievieti, visbiežāk apšauba tieši sievietes, jo viņām šķiet, ka šādās attiecībās noteikti jābūt kādiem zemūdens akmeņiem.

Visapkārt tikai sievietes

Uzskats, ka vīrietis un sieviete nevar būt tikai draugi, nav nekas jauns, jo jau Oskars Vailds ir teicis: “Draudzība starp vīrieti un sievieti nav iespējama. Viņus var vienot kaisle, naids, pielūgsme, mīlestība, bet ne draudzība.” Žēl, ka netradicionāli orientētais Vailds nedzīvo mūsdienās, jo būtu pieredzējis, ka priekšstati ir krietni mainījušies: daudzās filmās un seriālos sievietes labākā drauga loma tiek atvēlēta gejam.

Vispār skumji, ka par draudzību nākas domāt dzimumu kategorijās un uzskatīt to par nepārvaramu šķērsli patiesas draudzības veidošanai. Bērnībā mums nebija šādu problēmu, jo bērnudārzā varēja mierīgi draudzēties gan ar Jānīti un Pēterīti, gan ar Ilzīti un Lienīti, bet arī tad stulbie pieaugušie dažkārt jaucās pa vidu ar muļķīgām replikām: “Jums ar Anniņu tik labi saskan; kad izaugsi liels, varēsi viņu apprecēt!” Pēc tam jau kļuva grūtāk, jo skolā draugu loks parasti veidojās katram sava dzimuma vidū, un šī segregācija tika stingri ievērota, jo pretējā gadījumā par jums drīz vien sāka izplatīties neglītas baumas. Savukārt augstskolā jau bija daudz vieglāk tikt pie pretējā dzimuma draudzenēm, jo jābūt ļoti noslēgtam cilvēkam, lai studentu vidē pamanītos izvairīties no ciešāku attiecību veidošanas ar vienaudžiem, kas ir tev līdzās gan lekcijās un eksāmenos, gan kopmītnēs un ballītēs.

Tādu vīriešu kā es, kam vairākums draugu ir sievietes, mūsdienās kļūst arvien vairāk, jo jau kopš bērnības esam pieraduši apgrozīties galvenokārt sieviešu sabiedrībā. Tāpat kā daudzus Latvijas vīriešus, mani audzināja vientuļā māte un vecmāmiņa; arī bērnudārzā un skolā gandrīz viss personāls bija sievietes, augstskolā vismaz divas trešdaļas kursabiedru bija meitenes, un pārsvarā esmu strādājis darba kolektīvos, kur sievietes ir izteiktā vairākumā. Tāpēc nav nekāds brīnums, ka arī draudzības saites pārsvarā veidojušās ar sievietēm.

Iepazīsties, mana draudzene!

Oskara Vailda laikā un vēl ilgi pēc tam nekas tāds nebija iedomājams, jo ārpus ģimenes loka vīrieši un sievietes eksistēja tādās kā paralēlās pasaulēs, pat baznīcā abi dzimumi bija stingri nošķirti katrs savā ejas pusē. Tolaik drīkstēja uzturēt draudzību tikai ar sava dzimuma pārstāvjiem vai pēc laulībām “draudzēties ģimenēm”, bet izceltos liels skandāls, ja neprecēta sieviete apmeklētu publiskus pasākumus kopā ar draugu, vīrieti, kurš nav viņas radinieks vai līgavainis. Starp citu, konservatīvo musulmaņu zemēs šāda kārtība joprojām tiek uzskatīta par normu, tāpēc viņiem nenākas lauzīt galvu par to, vai iespējama draudzība starp vīrieti un sievieti, jo nekas tāds vienkārši nav iedomājams.

Par laimi, mēs dzīvojam daudz brīvākā sabiedrībā, tāpēc ar savām draudzenēm varu netraucēti patērzēt kafejnīcā, aiziet uz kino vai teātri, dažkārt ejam pat uz futbolu un hokeju, ko nez kāpēc pieņemts uzskatīt tikai par vīriešu vaļaspriekiem. Kādreiz gadās arī pa neveiklai situācijai, kad pasākuma laikā satieku kādu kolēģi vai attālu paziņu un nākas stādīt priekšā savu pavadoni. Ja teikšu “mana draudzene Kristīne”, vairākums cilvēku automātiski pieņems, ka mūs vieno romantiskas attiecības. Šādos brīžos nākas nožēlot, ka latviešu valodā īsti nav ekvivalenta angļu valodas vārdiem boyfriend un girlfriend, kas palīdz atšķirt friend jeb vienkārši draudzeni no būtnes, ar ko man ir daudz tuvākas attiecības. Tiesa gan, dažkārt šīs robežas ir diezgan izplūdušas un laika gaitā “vienkārši draugs” var pakāpeniski pārvērsties dzīvesbiedrā. Kā seriālā Draugi, kur gan Reičela un Ross, gan Monika un Čandlers kļūst par pāri.

Kad iejaucas sekss

Iespējams, skeptiķiem, kuri apšauba, ka starp vīrieti un sievieti iespējama tikai draudzība, ir zināma daļa taisnības, jo daudzos gadījumos šādas attiecības tiešām nonāk līdz gultai (vai ir sākušās gultā). Kā savulaik teica Holivudas romantiskās komēdijas Kad Harijs satika Salliju galvenais varonis: “Vīrietis un sieviete nevar būt tikai draugi, jo agri vai vēlu viņu attiecībās iejauksies sekss. Vīrietis nevar būt tikai draugs sievietei, kuru uzskata par pievilcīgu. Viņš vienmēr gribēs ar viņu pārgulēt.” Šajā apgalvojumā ir sava loģika: ja kāds pretējā dzimuma pārstāvis mums šķiet tik pievilcīgs, lai uzturētos viņa sabiedrībā un kopā pavadītu brīvo laiku, visticamāk, veidosies arī seksuālā pievilcība, un jūs varētu kļūt par pāri. Pieredze rāda, ka iniciators seksuālu attiecību uzsākšanai biežāk ir vīrietis, jo vīrieši vairāk turas pie uzskata, ka draudzība ir savienojama ar seksu.

Draudzībā, līdzīgi kā cita veida attiecībās (darbā, ģimenē u. c.), abas puses reti kad ir pilnīgi līdzvērtīgās pozīcijās. Romantiskās attiecībās bieži vien ir tā, ka viens no partneriem ir daudz vairāk iemīlējies nekā otrs, un arī draudzībā nereti gadās, ka viens draugs no šīm attiecībām sagaida krietni vairāk nekā otrs. Ja runa ir par vīrieša un sievietes draudzību, tad vīrieši biežāk grēko ar to, ka izrāda seksuālu interesi par draudzeni, savukārt sievietēm ir tendence virzīties uz attiecību padziļināšanu, mēģinot panākt, lai draugs kļūtu par dzīvesbiedru.................

lai lasītu tālāk, tev jāatšķir jaunais I'mperfekt Vasara :)

 

 


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 22 jūnijs, 2019

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Vasara 2019

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu